Yakuplu Mah. Yakuplu Cad. 6 160 Beylikdüzü / İstanbul
tren

Mutfak Tadilatı

28.09.2018
57
Mutfak Tadilatı
Komple mutfak tadilatı, maliyetli olduğu kadar akılcı çözümler ve planlama gerektirir. Profesyonellerin desteğiyle mutfak alanlarını akılcı biçimde organize etmek mümkün. Yemek alanı ile mutfak tezgâhı ilişkisine birçok alanda muntazam planlana ve ince işçilik gerektirir. Eğer mutfağınızı yenilemek istiyor ve ne kadara mal olacağını merak ediyorsanız, 2018 yılı güncel fiyatlandırmalar hakkında bu yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Öncelikle mutfak yenilerken nelere dikkat edeceğinizi gözden geçirelim. Mutfak tezgâhı ile mutfak dolapları, uygulanacak stil ve tarza göre renk ya da doku kararları alındıktan sonra seçilmelidir. Mutfağınızda kullandığınız perde unsurundan halı modeline uygulanacak stil ve tarza göre renk uyumu ve ahenk tercih edebilir ya da kontrast renklerin göze hitap eden uyumunu ön plana çıkarabilir, tezat renklerle daha dinamik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Mutfak tadilatı belirgin bir sürece yayılır ve mutfakta yapılacak değişikliklerden alana kadar birçok etken süreci belirler. Mutfağınızı yenilemeden önce yaklaşık olarak ne kadar bütçe gerekeceğine dair bazı başlıklar derledik, karar almanızı kolaylaştırmak için mutlaka inceleyin.

Mutfağınızı yenilemeden önce

Eski mutfak dolaplarının değişimi, mutfak tezgâhı için malzemelerin seçim kararlarının alınması, duvar fayansları, döşeme zemini kaplaması, ışıklandırma unsurları ve hatta tavan dekorlarını içeren bir sürece girmeye hazır olun. Bir mutfağın ambiyansını değiştiren ışıklandırma unsurları doğru ve ölçülü dizayn edilmelidir. Mutfağınızda uygulanacak stil ve tarz, malzeme kalitesi, kaplanacak alan, dayanıklılık ve kullanışlılık gibi esaslar bütçeyi doğrudan etkileyecektir.

Mutfağınız artık eskimiş ya da modası geçmiş olabilir. Günümüzde mutfak tadilatı sıklıkla yapılan yenileme çalışmalarının başında geliyor. Metrekare bakımında mutfağa ayrılan alanı en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak bir plana ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle şehir yaşamını tercih edenler için apartmanlar küçük daireler sunuyor ve küçük mutfakları dizayn etmek akılcı çözümler gerektiriyor. Alan tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıracak bir mutfak planı, doğru ve ölçülü kararlar ile daha işlevsel ve aranılan niteliklere uygun stil ya da tarzlarda yenileniyor.

 

Mutfak yenilerken, komple mutfak tadilatı yaptırmak isteyebilir, stil ya da tarz uyumunda bir bütün sağlayarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle çok eskiyen ve artık bakıma ihtiyaç duyulan mutfaklar için komple mutfak tadilatı tavsiye edilir. Bunun yanı sıra günümüz trendlerini takip ederek, daha modern ya da minimalist yaklaşımla mutfağınıza ferahlık ve sadelik katmak isteyebilirsiniz.

Fayans fiyatları

Duvar fayansları maliyeti, metrekare üzerinden yaklaşık olarak 8 TL ile 69 TL arasında değişmektedir. Eğer seramikle kaplamak istiyorsanız, metrekare üzerinden 8 TL ile 39 TL arasında değişen fiyatlandırmalara tabi tutulabilir. Doğal taş kaplama malzemesi için, metrekare bazında yaklaşık olarak 24 TL ile 69 TL arasında değişen fiyatlandırmalar mevcuttur. Bu iş için ayrıca fayansçı ücreti mevcuttur. Fayansçı için ayrılan bütçe ise yaklaşık olarak 24 TL ile 39 TL arasında değişebilir ve bu ücretlendirme de metrekare üzerinden alınmaktadır. Burada işçilik için ayrılan ücretler şehir ya da semtlere göre değişiklik gösterebilir. Ekstra malzemeler için de ayrı bir bütçe gerekecektir ve hesaba dahil edilir. Tutkal, derz vs. gibi ara elemanlar için ayrılan bütçe ise 7 TL ile 19 TL arasında değişen bütçelerle temin edilebilmektedir.

Mutfak tezgâhı yenileme

Taş mutfak tezgâhı yaptırmak istiyorsanız, mermer, granit, kireç taşı, kuvarts, sabun taşı gibi çeşitleri mevcuttur. 120x60x2 cm. ebatlandırma için mermer tezgâh kullanımında 270 TL ile 300 TL arasında fiyatlar oynarken, granit tezgâh için 360 TL ile 380 TL arasında fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Kuvarts tezgâh için, 450 TL ile 520 TL arasında fiyatlar değişmektedir. Kireç taşı tezgâh için ortalama 30 $ ile 50 $ arası fiyatlara rastlayabilirsiniz. Sabun taşı tezgâh için, 580 TL ile 610 TL arasında fiyatlandırmalar yapılmaktadır.

Ağaç mutfak tezgâhları için kayın, meşe, ceviz, iroko ve venge gibi alternatifler mevcuttur. Metrekare üzerinden yaklaşık olarak 750 TL’den başlayan ağaç mutfak tezgâhı ücretleri 1800 TL’ye uzanan fiyatlarla geniş bir yelpazede dağılmaktadır. Paslanmaz çelik mutfak tezgâhları döviz kuruna göre sürekli değişmektedir. Dolayısıyla güncel fiyatlandırmalar için firmalardan güncel teklif alarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Seramik mutfak tezgâhları metrekare üzerinde 60 TL ile 180 TL arasında değişmektedir.

Mutfak dolabı yenileme

Mutfak dolapları fiyatlandırmaları uygulanacak malzeme, stil ve tarza göre metrekare üzerinden teklif ile sunulmaktadır. Özellikle paslanmaz çelik malzemelerin kullanıldığı mutfak elemanları döviz kurundan doğrudan etkilenerek, güncel olarak değişmektedir. Sabit fiyatlandırma mevcut olmayacağından firmalardan teklif alınması gerekir.

Öncelikle mutfak dolapları uygulanacak alana göre hesaplanır. Kullanılan malzeme türü ve kalitesine göre fiyatlandırmalar değişir. İki kapaklı bir cam mutfak dolabı yaklaşık olarak 600 TL maliyetinde olabilir. Ankastre mutfak dolapları için modül ücreti alınır ve yaklaşık 170 TL fiyatlarında temin edilebilir. Eğer ahşap mutfak dolabı yaptırmak istiyorsanız, kullanılacak ağacın kalitesi ve türüne göre metrekare üzerinden maliyet 300 TL ile 1850 TL arasında değişebilir. Kaplama yapılacak malzemeler için de ayrıca teklif alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Arayın